top of page

Yayınlar

KİTAPLAR

Startup Yatırımcısının El Kitabı

Startup kurucularına ve girişimcilere yönelik onlarca Türkçe kitap, binlerce web sayfası, blog ve makale var.

Ancak startup’ların yatırımcılarına yönelik; yatırımın doğasını, mantığını, hukukunu, finansal yönlerini, analiz yöntemlerini yani yatırım sürecinin tamamını tüm yönleriyle A’dan Z’ye anlatan bir Türkçe kitap yoktu bugüne kadar.

Bu eksikliği derli toplu bir “başucu kitabı” ile giderebilmek amacıyla yola çıktık ve elinizde tuttuğunuz bu kitap ortaya çıktı.

Zihninizde startup yatırımcılığı konusunda bir “kıvılcım” çaktırabilir, sizi bu dünyanın bir parçası olma yolunda ilerletebilirsek,

kitabımız amacına ulaşmış demektir.

start-up-yatirimcisinin-el-kitabi-girisimcilik-kivilcim-cayli-kivilcim-cayli-325-29-O.jpg

MAKALELER

Payları Girişim Sermayesi Pazarında İşlem Görecek Ortaklıklara İlişkin Esaslar Tebliği

Payları Girişim Sermayesi Pazarında İşlem Görecek Ortaklıklar Nedir? Girişim Sermayesi Pazarında Nitelikli Yatırımcılara Pay Satışı İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Risk Sermayedarları Ve Yatırım Fonları İçin Yeni Bir "Exit" Pazarı

Sermaye Piyasası Mevzuatı 

Bakımından Ne Amaçlanmıştır? GSP Pazarında Ortaklık Paylarının Nitelikli Yatırımcıya Satışı ile Halka Arz Hangi Yönleriyle Ayrışmaktadır?

Sermaye Piyasaları Mevzuatında "SPAC": Birleşme Amaçlı Ortaklık

Hukuki Niteliği ve Unsurlarına İlişkin Kısa Bir İnceleme: Yabancı sermaye piyasalarına has olduğu düşünülen “SPAC” yapısı, aslında Türk Sermaye Piyasaları Mevzuatı’nda da yer alıyor: “Birleşme Amaçlı Ortaklık”.

Erken Aşama Bir Start-up Yatırımcı Sunumunda Olması Gereken 12 Slayt

Erken aşamalarda yatırım arayan bir start-up kurucusunun “ilk intiba” aracı, çoğunlukla yatırımcı sunumudur. Bu sunum tek başına yatırım almanıza yetmez, ama tek başına yatırımı alamamanıza neden olabilir.

Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar

Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ’de Yapılan Değişiklikle İzin Alınmasını Gerektiren Birleşme ve Devralmaları Belirleyen Ciro Limitleri Artırıldı.

Nedir bu Neuralink?

Aslında Neuralink'in şu anda ne olduğunu değil, gelecekte ne olacağını anlatmak istiyorum. Yani tuzak soruydu bu.

“Tek Rakibim Google!”

Bir melek yatırımcı olarak yıllardır sürekli bir “sunum yapılma” ve “fikir veya yatırım istenme” modundayım. Doğaldır, “Start-up”ların sıklıkla yatırıma ve/veya yatırımcı bakış açısına ve fikrine ihtiyacı olur.

Important (and Basic) Metrics to Consider for Angel Investors Before a Start-up Investment

If you are an angel investor evaluating a startup investment, some metrics may help you building a decision. These metrics also may give an idea about the health of that business.

Which Verticals are Boosted During Covid-19 Pandemics in the Turkish Business & Start-up Ecosystem?

The Mid and long-term pros & cons of Turkish start-ups due to coronavirus are still unclear. However, some are highlighted during the pandemics.

How To Found a VC (Venture Capital) Fund in Turkey?

(A) Venture Capitalist(s) has several options to found and execute a fund in Turkey which invests in enterprises, startups and all kinds of companies based in Turkey. Also, it is possible for this fund to invest in companies that are not located in Turkey as well.

Koronavirüs (Covid-19) Günlerinde İş Yapmak

Bu zor günlerde kendinizi ve sevdiklerinizi korumak kadar işinizi ve çalışanlarınızı korumak da hayati önemde. İşinizin en az zarar görmesi için yapmanız gerekenleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken 7 Şey

Girişimci, mevcut bir durumdan, üründen veya hizmetten rahatsız olacak. Girişimciyi girişimci yapacak şey de, bu duruma verdiği tepki.

Mevcut Şirketinizi Startup’a Dönüştürmek İçin Yapmanız Gereken 12 Değişiklik

Malum Dünya ekonomisini “Startup”lar şekillendirmeye başladı.  Sizin ise yıllardır yürüttüğünüz üretime veya konvansiyonel hizmet ve teknolojilere dayanan bir işiniz var. Yine de işinizi dönüştürerek bu yıkıcı rakiplerle rekabet edebilirsiniz.

Kitle Fonlaması (Crowdfunding) Mevzuatı

Mevcut Kitle Fonlaması Platformları Ne Yapmalı? Kitle Fonlaması Platformları Üzerinden Yatırım Almak İsteyen Girişimciler Ne Yapmalılar? Kitle Fonlaması Platformları Üzerinden Nasıl Yatırım Yapılır?

Türkiye Medikal Endüstrisi’nin Bugünü, Geleceği ve Olası İş Modelleri

Sağlık endüstrisinin temel taşı, 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip Türkiye Medikal Endüstrisi. Ve bugün, köklü bir değişimden geçiyor. Nedir bu değişim?

Eucomed Nedir?

Medikal endüstrisinde ilgilileri dışında pek bilinmeyen, bilenlerin de fonksiyonlarıyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir oluşumu tanıtacağım bu yazıda: Eucomed. Kimsenin pek aşina olmadığı bu kuruluş niye bu kadar önemlidir?

Medikal Endüstrisinde Kalifiye Çalışan Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bu makalenin konusu sağlık sistemin unsurları, ödemeler dengesi problemleri ya da çerçeve ihale yönetmeliği değil. Sistemin “tedarikçi” ayağında yer alan şirketlere, daha da doğrusu medikal şirketlere birlikte yakından göz atacağız. İlaç şirketlerini bu seferlik bir yana bırakarak çuvaldızı daha iyi bildiğim “kendimize” yani medikal endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlere batıracağım.

bottom of page